skip to Main Content
JU OŠ "NJEGOŠ" KOTOR, MONTENEGRO +382 32 325 105 skola@os-njegos-ko.edu.me

Dragi roditelji,

Dešava se da neki neočekivani događaj  svima nama poremeti uobičajeni ritam života, rada, izlazaka, druženja, bavljenja hobijima.

Kada na to ne možemo da utičemo ili da to odmah promijenimo, najbolje je da se konstruktivno prilagodimo toj situaciji, što znači – da sačuvamo sebe, svoje zdravlje i zdravlje drugih oko nas.

To se zove – disciplinovanost, odgovornost, briga o drugima, solidarnost.  Lijepe ljudske vrline, uvijek od pomoći svima, u svim vremenima i na svim kontinentima!

Sada je takav događaj – širenje novog korona virusa. I takvi neprijatni i teški dani ipak prođu i zovu se juče.

Kako čuvati sebe i druge? Onako kako nas savjetuju oni koji najbolje znaju, a to su – stručnjaci. Oni konstantno apeluju da je izuzetno važna mjera da se izbjegne infekcija – ostati kod kuće i izbjeći susret s virusom.

Psiholozi su stručnjaci koji brinu o psihičkom zdravlju djece, mladih, odraslih i starijih. Evo kako vam mogu pomoći da lakše razriješite neke, za ovakve situacije normalne dileme i nedoumice, a onda i kako da organizujete zajedničko vrijeme i aktivnosti. Možda ste već dugo mislili, kao i najveći broj roditelja danas, o tome kako vam nedostaje vremena za takve emotivne i kreativne trenutke!? Carpe diem!

Kako dijeliti informacije s djecom?  Kako odgovarati i reagovati na njihova pitanja?

Osim što su radoznala, čak i onda kada biste ih rado poštedjeli nekih informacija, djeca od malena znaju da “čitaju između redova”. Hvataju poruke i kada su one neverbalne – bez riječi: vašu zabrinutost, zbunjenost,  uplašenost, nesigurnost. Zato je pravilo – i s malima i s velikima treba razgovarati, primjereno uzrastu i bez plašenja, panike, drame ili negiranja (”nije to ništa”), lažnih obećanja ili potcenjivanja njihovih sposobnosti (“ne razumiju to oni”).

Recimo, prskalica za cvijeće može vam pomoći da im slikovoto objasnite kako se virus prenosi kašljanjem i kijanjem od osobe na osobu i kako od toga štitimo sebe i druge. Poučna i zabavna vježba za mlađe! Mijenjajte uloge… Uživaće.

Ponavljajte im da je u pitanju zaštita i da je to razlog što ste kod kuće. Da je riječ o virusu koji se lako prenosi (crtajte, pokažite im kratki video) od kojih se lako zarazimo, obolimo. Da je važna higijena – poslužite se postojećim uputstvima, štampanim ili na internetu. https://www.ijzcg.me/me/ncov

Ako dijete izražava strah, utješite ga, recite mu da ste skupa i da svi čuvate jedni druge, da postoji doktor i ljudi koji pomažu. Recite mu da  znate kako da se čuvate i da zato želite da i ono zna da to radi. Učite djecu važnim socijalnim vještinama!

Vodite računa kako s drugima pričate o virusu pred djetetom, neposredno ili telefonom. Ne izlažite djecu medijima, radiju i televiziji s kojih mogu stalno slušati informacije. Vi ste za njih najbolji medij.

Kako djeci pomoći da usvoje izmijenjeni  ritam i aktivnosti?

Napravite porodičnu organizaciju tako da imate jasan plan, raspored i rutine koje liče na one svakodnevne. Imajte na umu – održavanje rutine, odnosno uobičajenih ritmova, je jedno od osnovnih pravila da se djetetu pomogne da savlada krizne situacije ili emocionalno neprijatne promjene! Dakle, sve je skoro isto – samo se sada kod kuće igramo, učimo, družimo, vježbamo, radimo jogu, plešemo… I roditelji mogu da imaju radne obaveze u toku dana – odgovaraju na mejlove, pišu tekstove, imaju sastanak putem skajpa. Držite se dnevnog ritma, ustajte ujutru kao da idete na svoje dnevne obaveze. Napravite zajedno svoj dnevni raspored.

Ideje za aktivnosti s djecom

Za predškolce osmislite centre interesovanja i učenja kroz igru.

  • Preporučuju se aktivnosti s različitim materijalima (plastelin, platno, papir, tijesto), korišćenje papira različite teksture na više načina (gužvanje, lijepljenje, rezanje) i sl.
  • Motivišite ih da razgovaraju – postavljajte pitanja i nemojte se zadovoljavati s kratkim odgovorima (2–3 riječi). Podstičite dijete da riječima izražava što osjeća, radi, misli.
  • Koristite slikovnice, čitajte svakodnevno po neku priču ili bajku. Prepričavajte zajedno pročitanu priču, bajku, dnevna dešavanja, događaje. Napravite svoju verziju slikovnice/priče koju ste prethodno pročitali.
  • Igrajte s njima govorne igre: ,,Na slovo, na slovo”, ,,Gluvi telefon”, ,,Izmišljena priča”.
  • Radovaće se da ,,bude glumac/glumica”, da se igra imitativnih igara, da oponaša ljude, životinje, zvukove.
  • Zamolite ga da vam pomogne i da raspoređuje tanjire, postavlja escajg i salvete.
  • Iskoristite zajedničko vrijeme da razvije ili učvrsti neku naviku, na primjer: pospremi odjeću ili igračke, da brine o svom priboru i radnim listovima, učestvuje u uređivanju radne sobe.
  • Jednostavni eksperimenti (npr. s vodom) će ih oduševiti! Imate ih dosta na YouTube-u.

Za školarce dnevni raspored neka sadrži raspored časova za taj dan.

  • Zajednički dogovorite vrijeme koje je potrebno da ono što bi, inače, u školi radili sada kod kuće sa vama obrade; razvijaćete im vještine planiranja vremena.
  • Dok časove gledaju na televiziji ili YouTube-u kanalu, vi se bavite svojim obavezama od kuće.
  • Kada dijete prođe radni materijal neka napravi svoj osvrt u odnosu na to – vizuelno, grafički, pisano, kroz tekst, priču, ilustraciju – da bi moglo da vam prepriča naučeno.
  • Nakon toga neka sa drugarima preko dogovornih kanala komunikacije razgovara o onome što je učeno.
  • Sljedeće predlažemo da prođete zajedno kroz odrađene korake.
  • Nakon toga ih podstaknite na kreativnu igru. Da zajedno spremite ručak, srede svoju sobu. Potrudite se da što manje vremena provode na društvenim mrežama, uz TV sadržaje.
  • Pokušajte da postavite zajednički istraživački zadatak na kojem ćete raditi u ovim danima – nešto što je zanimljivo, korisno – noć u muzeju, naš porodični film, naša porodična slika.
  • Istražite izvore i izvodite prigodne eksperimente.
  • Podstičite što je moguće više kreativne igre.
  • Napravite sportski kutak – neka vam budu personalni treneri i vi njima.
  • Uključite ih u održavanje kućne higijene. Djeca jako vole da čiste podove i ravne površine, uz muziku.
  • Na kraju dana “čekirajte” spisak svih planiranih poslova za taj dan – što ste uspjeli, a što nijeste. Nagradite za ispunjeni plan! Pohvalite dobro planiranje!
  • Odaberite omiljenu aktivnost tog dana, najzabavniju, najsmješniju, najenergičniju, i što su naučili. Vic dana i sl.
  • Budite istrajni u dnevnim rutinama – odlazak u krevet je jedna od njih. Nemojte produžavati vrijeme odlaska u krevet – jer, ponavljamo, nije raspust. Ovo su momenti koje imate i za sebe.

I vi ste na dobitku

Zaključili ste i sami – nije jednostavno, a ni lako. Njihova energija je  neiscrpna, kao i ranije. I to je odličan znak! To će i vas umiriti – oni dobro podnose promjenu. Zato:

  • Budite dosljedni. Mislite na njihovo fizičko, ali i mentalno zdravlje. Držite se organizacije, rutine, strukture koju napravite.
  • Tako ćete imati kontrolu nad situacijom, ali dobiti i imati vrijeme za sebe – omiljenu seriju, film, knjigu koju niste odavno sebi mogli da priuštite da pogledate, pročitate.
  • Činite ono što vama pomaže kada vam je teško, kad ste napeti.
  • Na kraju dana – napunite kadu, higijenom protiv virusa i stresa!
  • Pričajte sa svojim partnerima, drugaricom, drugom, kolegama.
  • Razmjenjujte iskustva.

UDRUŽENJE PSIHOLOGA CRNE GORE

Back To Top