Matematika
Ove sedmice ćemo se baviti geometrijom. Ponovićemo osobine i vrste trouglova i naučiti da izračunavamo njihov obim. Pažljivo pročitajte pravila napisana u udžbeniku. Nadam se da ćete s lakoćom savladati i ove ishode.
Vaše učiteljice
1.čas
Obrazovno-vaspitni ishod 1: Razlikuje uglove, kvadrat, pravougaonik i trougao, umije da ih nacrta i obilježi i da im izračuna obim.
Kratko uputstvo za učenike: Pročitajte uvodni zadatak iz udžbenika. Ponovite osobine trougla.
Udžbenik:88.i89.strana
Linkovi i drugi izvori: radni materijal, ucidoma.me
2.čas
Obrazovno-vaspitni ishod 2: Razlikuje uglove, kvadrat, pravougaonik i trougao, umije da ih nacrta i obilježi i da im izračuna obim.
Kratko uputstvo za učenike: : Obim predstavlja zbir dužina stranica. Pogledajte uvodni zadatak.
Udžbenik:92.i 93.str.
Radna sveska:/
Linkovi i drugi izvori: ucidoma.me
3.čas
Obrazovno-vaspitni ishod 3: Razlikuje uglove, kvadrat, pravougaonik i trougao, umije da ih nacrta i obilježi i da im izračuna obim.
Kratko uputstvo za učenike: Uradite zadatke iz udžbenika.
Udžbenik:93.i 94.str.
Linkovi i drugi izvori: ucidoma.me
4.čas
Obrazovno-vaspitni ishod 4:Razlikuje uglove, kvadrat, pravougaonik i trougao, umije da ih nacrta i obilježi i da im izračuna obim.
Kratko uputstvo za učenike: Pažljivo pročitajte zadatke iz radnog materijala. Prepišite ih i uradite u svesci.
Linkovi i drugi izvori: ucidoma.me
Crnogorski - srpski, bosanski i hrvatski jezik i književnost
Dragi učenici/ce,
Nakon male pauze, ponovo smo zajedno, odmorni i spremni da savladamo preostale nastavne sadržaje. Za sve što vam nije jasno, pišite, pitajte.
Ne zaboravite da mijenjate pismo kojim radite zadatke, onako kako smo se to dogovorili i radili u učionici.
Zadatke pažljivo pročitajte, razmislite i uradite. Budite vrijedni i redovni u izradi zadataka, kao što ste bili i do sada. Sigurne smo da vama to neće biti teško.
Vaše učiteljice!
Obrazovno-vaspitni ishod 1: Na kraju učenja učenik će biti sposoban da obrazlaže doživljaj i značenje književnih vrsta na osnovu sopstvenog čitateljskog iskustva i književnoteorijskog znanja.
Kratko uputstvo za učenike: Nadamo se da ste se odmorili i vrijeme proveli uživajući i igrajući se. Volite li da igrate žmurke i trčkarate sa drugarima? Kakav bi bio doživljaj kada bi ti Sunce bilo saigrač otkrićeš u pjesmi „Trčimo za Suncem“ koju je napisala Nasiha Kapidžić-Hadžić. Pjesma se nalazi u čitanci „Čarolija čitanja“ na stranama 14 i 15. Prije nego što otvoriš čitanku poslušaj izražajno čitanje pjesme koju ćeš naći na datom linku. Nakon toga i ti pročitaj pjesmu naglas, a zatim prepiši sadržaj i odradi zadatke date u radnom materijalu.
Udžbenik: „Čarolija čitanja“, 14. i 15. strana
Drugi materijali, linkovi…
https://www.youtube.com/watch?v=djJQ-hwFnQM
Obrazovno-vaspitni ishod 2: Na kraju učenja učenik će biti sposoban da obrazlaže doživljaj i značenje književnih vrsta na osnovu sopstvenog čitateljskog iskustva i književnoteorijskog znanja.
Kratko uputstvo za učenike: Na prethodnom času upoznali smo se sa pjesmom „Trčimo za Suncem“ Nasihe Kapidžić-Hadžić. Otkrili smo pjesničke slike i doživjeli radost igranja, trčanja i skrivanja sa Suncem. Čitaj pjesmu naglas, a zatim pažljivo pročitaj pitanja koja se nalaze u čitanci na strani 15 i pismeno odgovori na njih. Odogovore daji punim rečenicama, pazeći na pravopis i rukopis. Pitanja ne moraš prepisivati.
Udžbenik: „Čarolija čitanja“, 14. i 15. strana
Obrazovno-vaspitni ishod 3: Na kraju učenja učenik će biti sposoban da nakon slušanja ili čitanja i analize kraćih neumjetničkih tekstova izdvoji i klasifikuje najbitnije podatke, uporedi ih i dopuni i zatim zapamti i koristi u novim situacijama (učenje putem čitanja).
Kratko uputstvo za učenike: Prethodnih sedmica bavili smo se tekstovima koji govore o zlatnim rukama vrijednih zanatlija. Danas ćemo se upoznati sa još jednim lijepim i kreativnim zanatom. Da bi otkrio/la o kojem zanatu se radi treba da pročitaš neumjetnički tekst koji je dat u radnom materijalu. Tekst pažljivo čitaj, a zatim odgovori na pitanja i uradi zadatke koji su ti dati ispod teksta. Neće ti biti teško jer se odgovori na pitanja kriju u tekstu. Pitanja i zadatke ne treba da prepisuješ.
Drugi materijali, linkovi …
- Nastavni listić sa neumjetničkim tekstom “Grnčarstvo” i pitanjima i zadacima koji se odnose na tekst
Obrazovno-vaspitni ishod 4: Na kraju učenja učenik će biti sposoban da objasni namjenu i značaj nezvaničnih tekstova i da ih samostalno stvara.
Kratko uputstvo za učenike: Pravopisna pravila moramo koristiti svakodnevno pri pisanju. Mnoga pravila smo već savladali. Danas ćemo naučiti u kojim prilikama se sve traži da dajemo svoje lične podatke i kako da ih pravilno unosimo. U vašem udžbeniku “Riječ po riječ”, na strani 86 objašnjen je način popunjavanja nagradnog kupona. Pažljivo pročitaj kako je dječak Mijo popunio nagradni kupon koji bi ga mogao odvesti u Diznilend. Kada završiš sa čitanjem sadržaja iz udžbenika, pročitaj sadržaj koji smo pripremile u radnom materijalu, a zatim taj sadržaj prepiši u svoju svesku. Nakon toga u svoju svesku prepiši i pitanja koja su data u udžbeniku na 86. strani i pismeno odgovori na njih. Zatim, pokušaj i ti da pravilno napišeš svoje lične podatke popunjavajući prijavu koja se nalazi u radnoj svesci “Riječ po riječ”, na 66. strani u 1. zadatku.
Udžbenik: “Riječ po riječ”, 86. strana
Radna sveska: “Riječ po riječ”, 66. strana
Obrazovno-vaspitni ishod 5: Na kraju učenja učenik će biti sposoban da objasni namjenu i značaj nezvaničnih tekstova i da ih samostalno stvara.
Kratko uputstvo za učenike: Juče smo naučili kada se daju lični podaci i o čemu treba da vodimo računa kada ih dajemo. Danas ćemo pokušati da to primijenimo na zadatku koji smo pripremile i koji se nalazi u radnom materijalu. Požljivo pročitaj zadatak uradi ga onako kako smo učili da treba.
Drugi materijali, linkovi …
- Nastavni listić sa nezvaničnim tekstom i zadatkom vezanim za dati tekst
Poznavanje društva
Vaspitno obrazovni ishod: Učenici će moći da obrazlože i vrednuju čovjekov uticaj na prirodu;
I čas Ishod učenja: Tokom učenja učenici će moći da navedu primjere svjesnog i planskog stvaralaštva čovjeka; objasne proces nastanka proizvoda „od ideje do realizacije“.
Kratko uputstvo za učenike:
Učenici će navesti primjere predmeta koje je čovjek izradio planski.
Posmatraju slike u udžbeniku i komentarišu ih.
Udžbenik, strana 81, 82, 83.
II čas Ishod učenja: Tokom učenja učenici će moći da navedu primjere svjesnog i planskog stvaralaštva čovjeka; objasne proces nastanka proizvoda „od ideje do realizacije“.
Kratko uputstvo za učenike:
Učenici će na ovom času realizovati ideju „Kako iskoristiti energiju vjetra?“.
Udžbenik, strana 80.
Priroda
Vaspitno obrazovni ishod:
Na kraju učenja učenici će moći da se orijentišu u prirodi i na geografskoj karti zavičaja.
I čas Ishod učenja: Tokom učenja učenici će moći da opisuju i na karti pokažu oblike svog zavičaja, razlikuju osnovne oblike reljefa, na karti pronađu i uoče ravnine, neravnine i vode.
Kratko uputstvo za učenike:
Učenici će na ovom času upoznati središnji dio Crne Gore. Pronaći će na karti i imenovati ravno zemljište u tom dijelu Crne Gore.
Udžbenik, strana 72.
II čas Ishod učenja: Tokom učenja učenici će moći da opisuju i na karti pokažu oblike svog zavičaja, razlikuju osnovne oblike reljefa, na karti pronađu i uoče ravnine, neravnine i vode.
Kratko uputstvo za učenike:
Učenici će na ovom času upoznati primorski kraj Crne Gore. Pronalaziće na karti i imenovati geografske objekte u tom kraju.
Udžbenik, strana 73.
Likovna kultura
OBRAZOVNO –VASPITNI ISHOD:
- Na kraju učenik će biti sposoban da objasni postupak izrade grafike.
ISHODI UČENJA:
- Učnici osmišljavaju izradu pečata za otiskivanje na papiru.
UPUTSTVO ZA UČENIKE:
Za ovu sedmicu potrebno je da obnovite pojmove: grafika, matrica i otisak. Na osnovu skica koje ste pripremili, potrebno je da izradite pečat u prikladnom materijalu. Od materijala možete da koristite: krompir, šargarepu ,karton i td. Na pripremljenoj matrici nanosite boju (temperu) i izvodite otisak.
Udžbenik: Grafika, str.65-67.
Muzička kultura
…
Engleski jezik
Obrazovno-vaspitni ishod 1: Tokom učenja učenici če biti u stanju da uoče glavnu suštinu teksta i reaguju neverbalno
Kratko uputstvo za učenike:
1.Draga djeco,ove sedmice ćete na viber snimku poslušati novu epizodu priče o MAGIČNOM OGLEDALU(Unit 6C-The Magic Mirror)i saznati nove dogodovštine naših drugara(Oscar,Jo-Jo,Mr.Big).
2.U školskoj svesci zapišite nove riječi(New vocabulary):I’m bored-dosadno mi je;Let’s go-idemo;goal-pogodak,gol;not again-ne opet
3.Poslušajte još jednom viber snimak lekcije i uradite vježbu 2,strana 65(true/false)
Udžbenik:strane 64 i 65
Radna sveska:
Linkovi i drugi izvori:
Obrazovno-vaspitni ishod 2: Tokom učenja učenici će biti u stanju da kažu koja hrana im je omiljena
Kratko uputstvo za učenike:
1.Draga djeco,pošto je tema ovog časa hrana(food) zamolila bih vas da u vašim školskim sveskama zapišete pitanje WHAT’S YOUR FAVOURITE FOOD?(Koja ti je omiljena hrana?) da odgovorite na njega i da nacrtate svoju omiljenu hranu.
2.Zatim pitajte druga/drugaricu koja je njegova/njena omiljena hrana,zapišite pitanje WHAT’S YOUR FRIEND’S FAVOURITE FOOD?odgovorite na njega i nacrtajte njegovu/njenu omiljenu hranu.
3.Poslušajte vježbu 1 na strani 69(viber snimak) i uradite je.
4.Poslušajte jednu simpatičnu pjesmicu o omiljenoj hrani (u linku ispod) i zapjevajte!!!
ENJOY SINGING!!!:)
Udžbenik:strana 69,vježba 1
Radna sveska:strana 55,vježbe 1 i 2-za domaći zadatak
Linkovi i drugi izvori: https://www.youtube.com/watch?v=tlugFP6lzuM