skip to Main Content
JU OŠ "NJEGOŠ" KOTOR, MONTENEGRO +382 32 325 105 skola@os-njegos-ko.edu.me

Nastavni sadržaji za sedmicu 30.03. – 04.04.2020.

Matematika

Образовно – васпитни исход: Броји, записује бројеве, сабира и одузима и користи стандардне математичке називе
Наставни садржај:  Типови сабирања и одузизимања до 100
Уџбеник: 48. и 49. страна (урадити задатке, 3. задатак прескочити)
Кратко упутство за ученике: Препиши задатке у свеску и одради их.
Двоцифрени број можемо записати у облику збира десетица и јединица.
Израз 30+7 је запис двоцифреног броја 37 преко збира десетица и јединица, значи од збира 30+7 можемо да пређемо на кратко записивање 37.
37-7 означава одузимање од двоцифреног броја свих његових јединица.
37-30 означава одузимање од броја свих његових десетица.

Radni materijal

Crnogorski - srpski, bosanski i hrvatski jezik i književnost

Образовно – васпитни исход: Образложи доживљај књижевних врста на основу сопственог читалачког искуства
Уџбеник: Како то може, стр. 18
Кратко упутство за ученике:
1. час – ,,Дјечак грли свијет” је пјесама познатог аутора за дјецу и младе – Ивице Вање Рорића. У њој нам пјесник описује неустрашивог дјечака који се не боји ничега и описује природу из дјечијег срца и дјечије душе. Занесен љепотом природе он зове птице, вјетар, звијезде, шуме, зове цијели свијет у један дјечији загрљај пун несебичне љубави.
Прочитај пјесму неколико пута пажљиво. Док читаш подвлачи непознате ријечи и пронађи ријечи које се римују. Пронађи у пјесми стих који се понавља и подвуци га.
2. час – Пажљиво прочитај пјесмицу, размисли и одговори на питања.

Образовно – васпитни исход: У усменој комуникацији демонстрира правилан изговор, а у писаној комуникацији примјењује основна правописна знања

3. час – Присјети се када се пише велико слово, како се пишу имена, презимена, надимци, као и имена градова, ријека, планина, насеља, основних школа па одради вјежбање.

4. час – Понови именице. Учили смо да свако биће (људи, биљке и животиње), сваки предмет и свака појава има своје име и да те ријечи називамо именице. Пажљиво читај задатке и полако ради.

Radni materijal

Priroda i društvo

Образовно – васпитни исход: Представи карактеристике природне и друштвене средине у широј околини, наведе разлике између живог и неживог и објасни међусобну повезаност живе и неживе природе
Садржаји/појмови: Одакле долази храна
Уџбеник: 52. и 53. страна
Радна свеска: 52. и 53. страна (урадити задатке)
Упутство за ученике:
Воћњаци и виногради се подижу на мјестима гдје има доста свјетлости, топлоте и воде. У виноградима се гаји винова лоза.
У воће убрајамо плодове неких биљака: јабука, крушка, шљива, бресква, малина, купина, , јагода. Од воћа се праве сокови, џемови, компоти, сладоледи, различити напици. Од грожђа може да се прави сок, слатко и вино.
Повртњак се обично налази у близини ријека гдје има довољно плодног земљишта, воде, свјетлости и топлоте. Човјек у исхрани користи и разне плодове повртарских биљака: шаргарепа, цвекла, кромпир, лук, зелена салата, спанаћ, паприка, парадајз, краставац, пасуљ, грашак , карфиол, броколи.
Њива се такође налази у равницама гдје има довољно обрадивог земљишта, воде, свјетлости и топлоте.Најчешће гајена житарица код нас је пшеница. Пшеница се сије у јесен или прољеће. Од зрна пшенице добија се брашно.

Radni materijal

Muzička kultura

Образовно – васпитни исход: Разговјетно и изражајно пјева/изводи појединачно и у групи народне и умјетничке пјесме и бројалице користећи изражајне елементе (ритам, темпо, динамика и боја звука)
Садржаји/појмови: Три ливаде
Кратко упутство за ученике: Преписати пјесму у свеску и илустровати је. Научити пјесму  напамет.
Уџбеник: 36. стр.

Radni materijal

Engleski jezik

Obrazovni ishod: Tokom učenja učenik/učenica će biti u stanju da

  • Opiše nekoga/nešto navodeći uzrast/veličinu/boju
  • Prepozna i pročita napisanu, a prethodno usmeno usvojenu riječ

Uputstvo za učenike: Pogledaj vježbu broj 16 u udžbeniku, na strani 51. Where is the monster? (Gdje se nalazi čudovište)? It’s in the living room (slika 1)/ It’s in the garden (slika 2)/ It’s in the bedroom (slika 3). Sada spoji tačkice i dobićeš riječi. Možeš li da prepoznaš o kojim prostorijama se radi? Slušaj CD 2.54 i štrikiraj odgovarajući kvadratić (onu prostoriju u kojoj čuješ da se nalazi čudovište). Zatim nacrtaj omiljenu prostoriju u svojoj kući ili stanu! (vježba broj 17).

Sada otvori radnu svesku i uradi strane 50 i 51. Vježba 13- spoji djelove iste kuće, pa obojaj. Vježba 14-docrtaj šest prozora i dvoje vrata na ovu neobičnu kuću- cipelu. Da uradiš vježbu broj 15, poslušaj CD 2.55 pa zaokruži predmete koje čuješ. Spoji tačkice da dobiješ riječi i gotovo! Sada smo završili lekciju 6. Možeš da zalijepiš stikere (vježba broj 16) sa kraja knjige!

Na kraju, možeš da igraš igricu sa karticama (strana 83 u udžbeniku). Kada isječeš kartice (svih 10, po liniji), zamoli nekoga da igra sa tobom i da ,,sakrije’’ jedan od predmeta (sto, stolicu, lutku, meda i auto) ! Treba da pogodiš gdje je predmet sakriven.

Zabavi se uz pjesmicu!

Udžbenik: Strana 51 i 83;  6. My house, Lesson 8

Radna sveska: Strana 50 i 51;  6. My house, Lesson 8

Audio fajlovi
Back To Top