skip to Main Content
JU OŠ "NJEGOŠ" KOTOR, MONTENEGRO +382 32 325 105 skola@os-njegos-ko.edu.me

Nastavni sadržaji za sedmicu 27-30.04.2020.

Matematika

Dragi učenici, pred nama je još jedna sedmica u kojoj ćemo učiti od kuće. Nadam se da sve sadržaje uspješno savladavate. Ove sedmice ćemo utvrđivati dijeljenje dvocifrenih brojeva jednocifrenim i  množenje trocifrenih brojeva jednocifrenim jedan čas. Tri časa ćemo učiti dijeljenje trocifrenog broja jednocifrenim. Objašnjenja možete naći na sajtu ucidoma.me. Nadamo se da ćete , kao i do sada , sve uspješno savladati.

Vaše učiteljice

 

Obrazovno-vaspitni ishod 1: Usmeno i pismeno množi i dijeli do 1000 i rješava tekstualne zadatke koji se odnose na različite životne situacije primjenom sve četiri računska operacije.

Kratko uputstvo za učenike: uradite zadatke iz radnog meterijala. Vodite računa da uredno pišete i previlno potpisujetre.

Linkovi i drugi izvori: radni materijal, ucidoma.me

Obrazovno-vaspitni ishod 2: Usmeno i pismeno množi i dijeli do 1000 i rješava tekstualne zadatke koji se odnose na različite životne situacije primjenom sve četiri računska operacije.

Kratko uputstvo za učenike: Pogledajte uvodne zadatake u udžbeniku . Uočićete način rada pismenog dijeljenja.

Udžbenik:58. i 59. str.

Linkovi i drugi izvori: ucidoma.me

Obrazovno-vaspitni ishod 3: Usmeno i pismeno množi i dijeli do 1000 i rješava tekstualne zadatke koji se odnose na različite životne situacije primjenom sve četiri računska operacije.

Kratko uputstvo za učenike: Pogledajte uvodne zadatake u udžbeniku. Uočićete da je kod dijeljenja trocifrenog broja jednocifrenim bitno da pravilno potpisujemo i uredno pišemo.

Udžbenik:60. i 61. str.

Linkovi i drugi izvori: ucidoma.me

Obrazovno-vaspitni ishod 4: Usmeno i pismeno množi i dijeli do 1000 i rješava tekstualne zadatke koji se odnose na različite životne situacije primjenom sve četiri računska operacije.

Kratko uputstvo za učenike:  Pogledajte uvodne zadatake u udžbeniku. Uočićete da je kod dijeljenja trocifrenog broja jednocifrenim bitno da pravilno potpisujemo i uredno pišemo.

Udžbenik:62.i63.

Linkovi i drugi izvori: ucidoma.me

Radni materijal

Crnogorski - srpski, bosanski i hrvatski jezik i književnost

Dragi učenici/ce,

Sedmice učenja od kuće se brzo smjenjuju. Svi se mnogo lakše snalazimo u radu i učenju na ovaj način. Naravno, svi jedva čekamo povratak u učionicu, ali moramo pokazati strpljenje i odgovornost prema sebi i drugima. I pored detaljnih uputstava i objašnjenja koja vam dajemo, brinemo da li su vam sadržaji jasni i laki za učenje. Javite nam ako nešto nije jasno i ako vam treba dodatno objašnjenje.

Zadaci su vam i dalje raspoređeni po danima u sedmici. Ove sedmice nema zadataka za petak, jer je u petak Praznik rada – 1. maj.

Ne zaboravite da mijenjate pismo kojim radite zadatke, onako kako smo se to dogovorili i radili u učionici.

Zadatke pažljivo pročitajte, razmislite i uradite. Nadamo se da vam neće biti teško.

Vaše učiteljice!

Obrazovno-vaspitni ishod 1: Na kraju učenja učenik će biti sposoban da demonstrira razumijevanje i doživljavanje tekstualne stvarnosti uočavajući elemente fabule.

Kratko uputstvo za učenike: Ovu sedmicu počinjemo  još jednom zanimljivom pričom. Priča se zove „Sve, sve, ali zanat“ i nalazi se u „Čaroliji čitanja“ na stranama 88, 89, 90 i 91. U pitanju je narodna pripovijetka. Narodna pripovijetka je priča koja je nastala u narodu. Prenosila se usmenim putem, pa autor nije poznat.

Poslušaj izražajno čitanje ove priče na linku koji je dat.

Nakon slušanja, pročitaj priču, a zatim zapiši u svesku:

– naslov

– manje poznate riječi

– osobine cara

– osobine carevića.

Poruka ove priče data je u samom naslovu. Kao nit, od početka se provlači misao o vrijednosti rada i znanja za svakodnevni život. Nema razlike između bogatih i siromašnih ljudi, razlika postoji između onih koji znaju i onih koji ne znaju. Ljudi koliko god bili bogati moraju da budu sposobni i vrijedni, da im sopstveni rad, zanat i znanje u određenim životnim okolnostima mogu pomoći.

Naša poruka je:

Znanje je najveće imanje.

Napiši i ti poruku ove priče!

Udžbenik: „Čarolija čitanja“ strana 88, 89, 90. i 91.

Drugi materijali, linkovi…

https://youtu.be/M4aSWk6Az2c

Obrazovno-vaspitni ishod 2: Na kraju učenja učenik će biti sposoban da s razumijevanjem sluša ili čita književnoumjetnički tekst, vrednuje ga i pravi razliku između književnoumjetničkog i neumjetničkog teksta.

Kratko uputstvo za učenike:  Na stranici koja slijedi imaš zadatke za istraživačko čitanje. Zadaci se odnose na pripovijetku „Sve, sve, ali zanat“, zato prije početka rada pripremi „Čaroliju čitanja“ i pronađi tekst. Zadatke čitaj pažljivo, razmišljaj o njima, a onda odgovore zapiši u svesku. Zadatke ne treba da prepisuješ. Rješenja zadataka se nalaze u tekstu, pa ga polako i pažljivo ponovo čitaj.

Udžbenik: „Čarolija čitanja“ strana 88, 89, 90. i 91.

Drugi materijali, linkovi…

  • Nastavni listić sa zadacima za istraživačko čitanje.

Obrazovno-vaspitni ishod 3: Na kraju učenja učenik će biti sposoban da nakon slušanja ili čitanja i analize kraćih neumjetničkih tekstova izdvoji i klasifikuje najbitnije podatke, uporedi ih i dopuni i zatim zapamti i koristi u novim situacijama (učenje putem čitanja).

Kratko uputstvo za učenike: Prethodnih dana smo spoznali vrijednost zanata. Danas ćemo se upoznati sa zlatnim rukama krojača. Otvori udžbenik „Riječ po riječ“ na strani 51 i pročitaj tekst „Krojač“.

Na osnovu datih podataka uradi zadatak koji ti je dat.

U udžbeniku na stranama 61 i 62 pročitaj i o ostalim zanatima, jer zlatne ruke čuda rade.

Zatim u radnoj svesci „Riječ po riječ“ na stranama 48 i 49 uradi 1. i 2. zadatak.

Udžbenik: „Riječ po riječ“, strana 51.

Radna sveska: „Riječ po riječ“,  48. i 49. strana.

Obrazovno-vaspitni ishod 4: Na kraju učenja učenik će biti sposoban da nakon slušanja ili čitanja i analize kraćih neumjetničkih tekstova izdvoji i klasifikuje najbitnije podatke, uporedi ih i dopuni i zatim zapamti i koristi u novim situacijama (učenje putem čitanja).

Kratko uputstvo za učenike: Danas ćemo formirati mapu uma za opis zanata.

Da bi lakše to uradili odgovorićemo na neka pitanja, a vaše odgovore ćemo grupisati u date kategorije. Na osnovu toga moći ćeš da uradiš 3. zadatak u radnoj svesci „Riječ po riječ“, na strani 49.

Napisani rad fotografiši i pošalji učiteljici.

Radna sveska: „Riječ po riječ“, na strani 49.

Drugi materijali, linkovi…

  • Nastavni listić sa pitanjima i mapom uma.
Radni materijal

Poznavanje društva

Vaspitno obrazovni ishod:

Na kraju učenja učenici će biti sposobni da obrazlože značaj saobraćaja za čovjeka i razvoj saobraćaja kroz vrijeme;

I čas    Ishod učenja: Tokom učenja učenici će moći da navedu vrste puteva (makadam, magistrala, autoput) i porede ih.

Kratko uputstvo za učenike:

Učenici će prepoznati i navešće vrste saobraćajnica u svom mjestu. Posmatraju slike raznih saobraćajnih puteva i upoređuju ih.

Udžbenik, strana 73, 74, 75, 76

II čas   Ishod učenja: Tokom učenja učenici će moći da objasne kako čovjek skraćuje putovanja i čini ih lakšim i udobnijim (mostovi, tuneli, nadvožnjaci, podvožnjaci…)

Kratko uputstvo za učenike:

Učenici razmišljaju i zaključuju od kakvog je značaja tunel „Vrmac“ za naše mjesto.

Udžbenik, strana 73, 74, 75, 76

Radni materijal

Priroda

Vaspitno obrazovni ishod:

Na kraju učenja učenici će moći da se orjentišu u prirodi i na geografskoj karti zavičaja;

I čas    Ishod učenja: Tokom učenja učenici će moći da odrede strane svijeta i orjentišu se uz pomoć znakova iz prirode, razlikuju osnovne oblike reljefa.

Kratko uputstvo za učenike:

Učenici će se prisjetiti svog izleta na neko uzvišenje u okolini mjesta u kome žive. Sjetiće se šta su sve vidjeli u okolini

Udžbenik, str. 66

II čas   Ishod učenja: Tokom učenja učenici će moći da odrede strane svijeta i orjentišu se uz pomoć znakova iz prirode, razlikuju osnovne oblike reljefa.

Kratko uputstvo za učenike:

Na ovom času učenici će na praktičnim primjerima usvajati pojmove: vidik, vidikovac, linija, stojište… Usvojiće pojmove glavne i sporedne strane svijeta.

Udžbenik, str. 66

Radni materijal

Likovna kultura

OBRAZOVNO –VASPITNI ISHOD:

  • Na kraju učenik će biti sposoban da opiše karakteristike prostora .

ISHODI UČENJA:

  • Učenici treba da prepoznaju i objasne scenski prostor i scenografiju.

UPUTSTVO ZA UČENIKE:

Za ovu sedmicu potrebno je da pročitate i naučite iz udžbenika Scenski prostor. Posebno obratite pažnju na date priloge i pojmove: pozorišna scena, reditelj/rediteljka, scenograf/ scenenografkinja. Potrebno je da znate da objesnite ove pojmove.

Praktičan rad: Omislite i nacrtajte kako izgleda scenski prostor za neku predstavu.

Udžbenik: Scenski prostor, str. 59-63.

Engleski jezik

Obrazovno-vaspitni ishod 1: Tokom učenja učenici će biti u stanju da upotrijebe stečena znanja

Kratko uputstvo za učenike:

  1. Pošto ste bili jako vrijedni prošle sedmice i uradili uspješno sve postavljene zadatke,ove sedmice ćete vježbati i utvrđivati pređjeno gradivo(Let’s Revise).
  2. Ponovite prostorije u kući i uradite vježbe 1 i 2 u udžbeniku,strana 58.
  3. Ponovite THERE IS i THERE ARE i uradite vježbu 3,strana 58.
  4. Ponovite pitanja koja počinju sa IS THERE…?ARE THERE…?i uradite vježbu 4,strana 58 u školskoj svesci.
  5. Ponovite predloge za mjesto(in,on,under,next to,behind,in front of)i uradite vježbu 6 u udžbeniku.

Udžbenik:strana 58

Obrazovno-vaspitni ishod 2: Tokom učenja učenici će biti u stanju da utvrđuju i primjenjuju stečena znanja

Kratko uputstvo za učenike:

1.U dodatnom materijalu ćete dobiti uputstva i objašnjenja za utvrđivanje predloga za mjesto(prepositions of place)i upotrebu izraza THERE IS/THERE ARE.

Dodatni materijal
Back To Top